RAZMNOZAVANJE AKVARIJUMSKIH RIBA
 

...!!! U RADU



 

Hyphessobrycon flammeus
Ovu ribu akvaristi popularno nazivaju >>rio tetra<< ili >>crvena tetra<<. Poreklom je iz voda Ju`ne Amerike, a naro~ito naseljava vode oko grada Rio de @aneira. U Evropu je uneta 1920. godine. Dosti`e maksimalnu du`uinu od 4 do 5 cm (prose~no 3,5 cm). Boja ribe uglavnom zavisi od sredine i vode u kojoj `ivi, a pri dobroj svetlosti dobija divne boje koje se prelivaju u crveno. Naro~ito su izrazito crvena peraja i zadnji deo deo tela sa repnim perajem. Mu`jak ima intezivne boje i iza glave dve popre~ne pruge tamne boje. Za uspe{no gajenje u akvarijuumu potrebna je temperatura vode 22-26" C. Kra}e vreme ova riba mo`e izdr`ati i u vodi temperature do 17* C. Podnosi najvi{e temperaturu do 30* C. Za razmno`avanje crvena tetra tra`i odgovaraju}e uslove. Tako, mo`e se mrestiti u staklenom akvarijumu zapremine oko 15 do 20 litara sa slojem vode ne vecim od 20 cm. Voda treba da ima tvrdo}u izmedju 8 i 10* gradi i slabokiselu reakciju 6,6 do 6,8 pH. Voda mora biti odle`ana najmanje 4-5 dana. Temperatura vode u mrestilisnom akvarijumu za vreme mresta mora biti izme|u 22 i 24* C. U akvarijum valja staviti ve}u koli~inu trave perjastolisnika (Myriophyllum spicatum), na kome }e matice tetre odlo`iti ikru. U mrestili{te se stavljaju izabrane matice predhodno dobro hranjene isklju~ivo `ivom hranom (samo ne enhitrejama). Sa jednom @enkom stavljaju se dva do tri mu`jaka. Odrasla `enka du`ine 4-4.5 cm mo`e dati 300 do 500 komada lepljive ikre. Odmah posle mresta matice treba izvaditi iz akvarijuma. Pri temperaturi vode od 24* C li~inke tetre propliva}e ve} posle 2-3 dana. Za `ivot li~inki i mladunaca potrebna je aeracija vode finim mlazevima i mehurima vazduha. Ishrana li~inki i mladunaca ide ovim redom: prvih 3-5 dana infuzorijama, zatim rotatorijama, a ve} posle 10 dana najsitnijim oblicima Copepoda. Crvena tetra se sa uspehom razmno`ava u Srbiji

Hyphessobrucon serpae
Ova krasna riba poreklom je iz oblasti reke Amzona i njenih pritoka, a `ivi i u Paragvaju. Karakteristika serpe je u velikom crnom le|nom peraju oivi~enom belom uskom trakom. Iza glave ima vertikalnu crnu prugu. Dostize najve}u duzinu do 5 cm. Uvezena je u Evropu 1924. godine. Pri preme{tanju iz akvarijuma u akvarijum, kao i pri neodgovaraju}oj ishrni, gubi u intezitetu boje tela. zahteva vodu temperature izme|u 22 i 26 * c. Hrani se `ivim plantonskim organizmima, tubifeksom i oligohetama. Suvu hranu vrlo te{ko podnosi, od nje slabi i gubi karakteristi~ne boje tela. Razmno`ava se sli~no kao i crvena tetra. Za mrest tra`i stakleni akvarijum veli~ine 20-25 litara. Voda za merest mora biti najmanje 5-6 dana odle`ana, slabokisela  sa pH 6,4-6,8, tvrdo}e izm|u 4 i 6* gradi i temperature izme|u 26 i 28* C. Prokuvanu vodu sa tresetom ostaviti da odle`i najmanje 3-4 dana pa je tek onda staviti u mrestili{te, gde }e ponovo odle`ati 5-6 dana. Debljina sloja vode u akvarijumu ne sme biti ve}a od 12 cm. Za mrest je potrebno mnogo mekih sitnolisnatih biljaka kao {to su Miriophyllum, ceratophylluum, Cabomba i druge, kojima treba prekriti dno i na koje }e `enka baciti lepljivu ikru. Biljke pri~vrstiti na donje staklo akvarijuma sa nekoliko ~istih kamen~i}a. Za mrest se stavlja `enka sa jednim izabranim mu`jakom. Akvarijum se za vreme mresta mora zamra~iti, a matice obezbediti od bilo kakvog uznemiravanja.. Inkubacioni period traje 24 do 36 ~asova, posle ~ega se pojavljuju li~inke sa vitelusnom kesicom i papilama na usnama, kojima se prilepe za staklo akvarijuma ili biljke i tako vise}i ostaju 4-5 dana. Posle tog vremena po~inju da plivaju. ^im li~inke proplivaju, treba ih hraniti rotatorijama, a posle 3-4 dana sitnim oblicima planktona iz grupe Copepoda. 

Hyphessobrycon innesi - neonka

Vrlo atraktivna i u akvaristici jedna od najomiljenijih vrsta riba iz  ovog roda. I ova riba vodi poreklo iz Ju`ne Amerike, i to iz jedne pritoke reke Amazona. Dosti`e najve}u du`inu od oko 4. Cm. Ima duguljasto telo vanredno lepih boja u prelivima. Gornji deo tela do le|nog peraja je svetloplave boje, a donji izrazito jarkocrvene boje. Obe boje su odeljene jednom svetlom prugom, koja se prote`e od glave do repa. trbuh je sivobele boje. U mraku boje neonke svetlucaju. Zenica oka je svetlo-zlatnozelene boje. Peraja su prozra~na. Ova po mi{ljenju mnogih akvarista jedna od najlep{ih akvarijumskih riba unesena je u Evropu 1936. godine. Po pravilu, mu`jak je manji od `enke. neonke podnose veliko kolebanje temperature vode (od +16 do +28* C). Najbolje se ose}aju i naj`ivahnije su na temoeraturama od 22* 24* C. Ne zahtevaju ni mnogo kiseonka, niti posebo vodu samo odre|enog hemizma ni tvrdo}e. Najvi{e joj odgovaraju uslovi tropskih voda d`ungli. Mada podnosi velika kolebanja u pogledu temepature vode i hemizma, razmno`avenje neonki je vrlo te{ko i vrlo ~esto se zavr{ava neuspehom. Akvaristi koji su potpuno osvojili razmno`avanje neonki preporu~uju slede}i postupak pri mrestu: Akvarijuum - mrestili{te je staklena kada zapremine 12 do 15 litara. Voda mora biti izrazito meka, tvrdo}e od 1 do 4* grada sa kiselom reakcijom i pH vredno{}u 5,5 do 6,5. optimalna temperatura za mrest neonki kre}e se u strogim granicama od 22 - 24* C. Kao podloga za odlaganje ikre mo`e slu`iti na dnu bez peska busen korena ive, pregr{t Myriophylluma ili pregr{t najlon ili perlon vlakana. @enka sa najmanje dva mu`jaka se prenosi u mrestili{te tokom ve~eri. U svitanje idu}eg dana, ako odgovaraju uslovi za mrest, ribe }e se po~eti vrlo burno mrestiti. Mrest se mora budno pratiti i ~im se zavr{i roditelje treba odmah izvaditi iz mrestili{ta a merstili{te zamra~iti plavom ili tamnom hartijom ili sli~nim materijalom. Ve} posle 24 ~asa iz oplo|ene ikre razvijaju se li~inke, koje se papilama lepe za biljke i staklo akvarijuma, gde ostaju oko 5 dana. Posle petog ili najkasinje {estog dana li~inke }e proplivati. ^im ribice proplivaju, akvarijum treba osvetleti slabom svetlo{}u (sijalicom ne ja~om od 25 watti). Prvih 4-5 dana mladunce hraniti isklju~ivo infuzorijama i rotatorijam. Ve} nakon desetog dana od izvaljivanja li~inki iz ikre i perlaska u stadijuum mladunca, mladunce premestiti u ve}i akvarijum u odle`anu vodu tvrdo}e 8 do 10* gradi. 
 


Rod Pristela
Ovaj rod ima samo dve vrste, koje `ive u vodama Ju`ne Amerike, posebno u slivu reke Amazone. Osnovne karakteristi~ne odlike ovih riba su u bo~noj liniji, koja se ne prote`e do kraja peraja, kao i u gustim ~e{ljastim zubima na gornjoj vilici usta. U Evropu je unesena 1924. Godine samo vrsta Pristela Riddlei, koja se sa uspehom razmno`ava i vrlo atraktivno deluje. Telo je prozra~no-srebrne boje, sa crnom pegom iza {kr`nog poklopca. Repno peraje je prozra~nocrvene boje, a le|no i analno peraje je preko sredine presvu~eno crnom {irokom prugom oivi~enom belom i tankom linijom. Pristela je mirna riba, slabo pokretljiva i stalno se dr`I na sredini visine vode akvarijuma. Dosti`e najve}u du`inu 4,5 - 5 cm. @enke su ve}e od mu`jaka. Za `ivot u akvariujmu zadovoljava se i obi~nom vodovodnom vodom, samo ne veluike tvrdo}e, sa neutralnom pH vredno{}u i temperaturom od 20 do 26*, ali podnosi termperature od 18* pa ~ak i do 15* C. Za razmno`avanje je potrebna kada zapremine 20-30 litara i dubinom vode do 20 cm. Hemijski sastav vode i tvrdo}a vode pri mrestu nema zna~ajniju ulogu. Za vreme mresta temperatura vode mora biti stalno izmedju 26 i 28* C. podloga za mrest su na dno pri~vr{}ene mekolisne biljke (Myriopyllum i sl.) @enka daje 400-600 komada sitne ikre, koja se zalepi za vodeno bilje. Roditelji se posle mresta obavezno odstranjuju iz mrestili{ta. Inkubacija ikre traje 24 ~asa, a li~inke proplivaju posle 4 dana. Za ishranu se upotrebljavaju infuzorije, rotatorije, mikro i sitni oblici Copepoda. I ova riba se uspe{no razmno`ava u uslovima van prirode.
P.S.  -Ukoliko `elite da saznate o uzgoju i reprodukciji neke odre|ene vrste, -pi{ite. 
         -Tako|e ako i Vi imate neke interesantne podatke za razmno`avanje akvarijumskih ljubimaca, za koje je to te{ko saznati iz literature I od akvarista, molim Vas da ih po{aljete na branko321@email.co.yu -kako bi ovaj prelepi  hobi pribli`ili {to ve}em krugu ljubitelja. 

Nastavi}e se…